Follow Us On

Prof. Dr. Ozan Bahar

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Ozan Bahar

Hakkında

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi 1971 Mersin-Silifke doğumlu olan Prof. Bahar, 1992 yılında Kara Harp Okulundan Jandarma Teğmen olarak mezun olmuştur. 1992-1993 yılları arasında İstanbul Tuzla Piyade okulundaki eğitiminin ardından, 1993 yılında Foça Jandarma Komando Okulu’nda komanda eğitimini tamamlamıştır. 1993-1994 yıllarında Jandarma Subay Okulu Temel Kursunu dönem birincisi olarak bitirmiş, aynı yıl Diyarbakır Silvan’da göreve başlamıştır. 1995-1996 yıllarında yaptığı Ergani Jandarma Komando Bölük Komutanlığı’nın ardından Muğla İl Jandarma Komutanlığı’na atanmıştır.

2 Ekim 1996’da geçirdiği bir trafik kazası sonucu yaşamını tekerlekli sandalye ile sürdürmeye başlayan Bahar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Ana Bilim Dalında 1998-2000 yılları arasında Yüksek Lisans eğitimini, 2000-2005 yılları arasında ise Doktorasını başarıyla tamamlamıştır. Bulunduğu üniversitede Yüksek Lisans derecesini halen egale eden olmamıştır. 2002 yılı Mayıs ayında Türk Silahlı Kuvvetlerinden Jandarma Yüzbaşı rütbesiyle malulen emekli olan Prof. Bahar, üniversitenin açmış olduğu sınavları kazanarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kadrosundan İktisat Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başlamıştır. 2006 yılında Yardımcı Doçent, 2007 yılında Doçent ve 2013 yılında Profesör unvanını almıştır. Fakültesinde bir dönem bölüm başkan yardımcısı ve fakülte yönetim kurulu üyeliği yapan Prof. Dr. Ozan Bahar 2012-2018 yılları arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Komisyonu üyeliği, Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Kurulu üyeliği, Üniversite Engelli Öğrenci Birimi Komisyon üyeliği, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyonu (BAP) ile Akademik Düzenleme, Denetleme ve İtiraz Komisyonu üyeliği görevi ile Üniversite Senatosunda Senatörlük görevi de yapmıştır.

Ayrıca 2014-2018 yılları arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü ve Turizm Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır. Prof. Dr. Ozan Bahar’a, 4 Aralık 2017 tarihinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk bedensel engelli tekerlekli sandalye kullanan Dekan Sıfatıyla “Engelleri Aşanlar – 2017” ödülü verilmiştir. 2018 yılında Ankara Congresium Fuar alanında 3000’den fazla katılımcının olduğu TEDx Ankara’da da bir konuşma yakmış, kendisi aynı zamanda bir TEDx konuşmacısıdır. Temel çalışma alanı Makro İktisat ve alt disiplinler olarak da Turizm Ekonomisi, Rekabet, Ekonomik Büyüme ve Kalkınma olan Dr. Bahar’ın, SSCI endeksli dergiler başta olmak üzere uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi, kitabı, bildiri ve diğer bilimsel yayınları mevcuttur. Mezun etmiş olduğu ve halen de yürütmeye devam ettiği Yüksek Lisans ve Doktora danışmanlıkları bulunmaktadır. Çeşitli projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak görev yapmış olup, yurt içinde ve dışında SSCI endeksi kapsamındaki önemli bazı dergilerde hakem olarak görev yapmaktadır. Dr. Bahar, ulusal ve uluslararası dergilerde danışma kurulu üyeliği ve hakemlik görevlerini sürdürmektedir. Bunlara ilave olarak, kamu ve özel sektöre yönelik; Motivasyon, Takım Çalışması ve Liderlik konulu seminerler vermektedir.