Follow Us On

Yusuf Ermez

Işık Üniversitesi Türk İşaret Dili Öğretmeni
Yusuf Ermez

Biography

1981 Bursa doğumlu, doğuştan Sağır olan Yusuf Ermez ilk ve ortaokul eğitimini Eskişehir’deki Sağırlar Okulunda tamamladı. Liseyi Bursa’daki Endüstri Meslek Lisesi, Yapı Ressamlığı bölümünde tamamladı. İstanbul Ticaret Üniversitesinde Özel Yetenek Sınavı birincisi oldu. Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Moda/Tekstil Tasarım bölümünde lisans eğitimini tamamladı ve mezun oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: Türk İşaret Dili Dilbilgisi Araştırma projesi ve Güncel TİD Sözlüğü Araştırma projesinde ELAN/Veri Çözümlemesi olarak ve Boğaziçi Üniversitesi: Türkiye’de Dil Etkileşimi projesinde Türkçe ve TİD arasındaki etkileşimle ilgili ELAN/Veri Çözümlemesi olarak çalıştı.

Bir kaç üniversitelerde okuyan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine TİD Araştırma tezlerinde destek ve yardımcı oldu. İstanbul’daki Sağırlar Okulunda okuyan Sağır çocuklarla Psikolojik, Sosyal ve Toplumsal İhtiyaçlar konusunda röportaj yaptı.

Neşe Erberk Anaokulu, Kartal Özel Kıraç Okulu, Beyoğlu İŞKUR, 23’üncü Sağırlar Spor Olimpiyatları, 19 Mayıs Üniversitesi ve Biruni Üniversitesinde TİD dersi verdi. 2015 yılından beri İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Işık Üniversitesinde TİD öğretmenliği yapmaktadır.

Resim tutkusu ortaokul yıllarında başladı. Birçok karma sergiye katıldı. Resim yapmaya devam etmekte ve kişisel sergisini açmayı planlamaktadır.